موفقیت آینده هر شرکتی مستلزم چابک‎سازی و انعطاف‌پذیری با رویکرد تاب آوری بالا است
1401/11/7

موفقیت آینده هر شرکتی مستلزم چابک‎سازی و انعطاف‌پذیری با رویکرد تاب آوری بالا است

شرکت پلیمر آریاساسول در روز یکشنبه مورخ دوم بهمن ۱۴۰۱ “همایش تحول دیجیتال و اقتصاد دانش بنیان” را در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی شرکت پلیمر آریاساسول، این همایش که با دعوت از فعالان حوزه‌های تحول دیجیتال با رویکرد کمک به ارتقای نقش نخبگان در توسعه صنعت و حمایت از صنایع دانش‌بنیان برگزار شد، میزبان فعالان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری کشور بود.
بر اساس این گزارش در این همایش که با حضور مرتضی شاه‌میرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عظیم کلانتری رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، سید مجید ابن‌الرضا مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، هادی قوامی معاون پارلمانی وزیر اقتصاد و مدیران هلدینگ‌ها و شرکت‌های صنعتی برگزار شد، از جدیدترین محصول آریاساسول (گرید استراتژیک LEC1969) با هدف پوشش تقاضای بازار داخلی جهت جلوگیری از خروج ارز و ایجاد ارزآوری با صادرات این محصول به بازارهای حوزه چین، آسیا و آسِ‌آن، اروپای غربی و سایر بازارهای جهانی رونمایی شد.
محمدرضا حیدرزاده مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول در این همایش با اشاره به به اینکه اقتصاد مقاومتی استفاده از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی است، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی متدی است، که دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر کشورمان صف‌آرایی کرده، ناچار به عقب‌نشینی نموده و به ما کمک می‌کند بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق آییم.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به خلاقیت و نوآوری در مجموعه‌های صنعتی و اقتصادی گفت: اقتصاد مقاومتی در برابر خطرات و عدم اطمینان ناشی از تحولات بین‌المللی به ما کمک خواهد کرد تا با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی، به شکوفایی اقتصادی رسیده و الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلامی را عینیت بخشیم.
مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و سامان‌دهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات گفت: این اکوسیستم‌ها مجموعه‌هایی هستند که مزیت رقابتی آنها در بازار، خلق ارزش مبتنی بر دانش بوده و به مقوله دانش، به عنوان نوعی دارایی می‌نگرند و این نوع نگرش، بستری را فراهم می‌آورد تا با اتکا به دانش‌آموخته‌های دانشگاهی، ظرفیت بالقوه نیروی انسانی را به بالفعل تبدیل نماییم.
حیدرزاده تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی را یکی از اصول سیاست اقتصاد مقاومتی در گام دوم انقلاب دانست و گفت: به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی را مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور می‌دانیم و از این‌رو نیازمند ایجاد بسترهایی هستیم که بتوان از نیروی جوان مختصص در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حمایت کرد.
وی با اشاره به سهم پر رنگ صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در تولید ناخالص ملی کشور گفت: مدرن‌سازی زیرساخت‌های این صنایع، اثرات مهمی در شکوفایی اقتصادی خواهد داشت و به منظور افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید، نیازمند ارتقاء زیرساخت و به کارگیری فناوری‌های نوین در این صنایع هستیم که ورود مجموعه‌های دانش بنیان به این حوزه فرصت‌های خلق ارزش در زمینه فناوری را فراهم می‌آورد.
مدیر عامل شرکت پلیمر آریاساسول با اشاره به اینکه صنایع فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی می‌توانند رویکردهای مختلفی در راستای به روزآوری زیرساخت‌های حیاتی خود داشته باشند گفت: استفاده از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و اکوسیستم‌های نوآورانه و همچنین سرمایه‌گذاری در راستای توسعه مراکز نوآوری و دانش‌بنیان از جمله رویکردهایی هستند که منجر به ظرفیت‌سازی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و کمک به چرخه اقتصاد کشور، کاهش وابستگی به فناوری‌های غیربومی، جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه ورود فناوری به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، خواهند شد.
وی بکارگیری فناوری‌های تحول دیجیتال را از حالت اختیاری به صورت یک الزام بسیار مهم دانست و گفت: تا زمانی که سازمان‌ها مدل کسب و کار خود را از حالت سنتی به سمت مدل کسب و کار دیجیتال اصلاح نکنند، استفاده و بکارگیری از فناوری‌های دیجیتال تاثیر مهمی در موفقیت آنها نخواهد داشت. به همین دلیل ضرورت دارد که سازمان‌ها به سمت بازنگری مدل کسب و کار خود مبتنی بر تحول دیجیتال اقدام کنند. بنابر این موفقیت آینده هر شرکتی مستلزم عملیات چابک‎سازی و انعطاف‌پذیری با رویکرد تاب آوریست.
حیدرزاده در پایان با اشاره به اینکه تحول دیجیتال نباید در تضاد با پایداری باشد گفت: از آنجایی که کسب و کارهای صنعتی دارای رد پای محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی هستند، تحول دیجیتال بر جنبه های پایداری کسب و کار نیز تأثیر می گذارد. این موضوع برای سازمان ها مهم است زیرا مصرف کنندگان، سهامداران و سایر ذینفعان، این تاثیرات محیطی را به درستی درک می کنند. لذا این رویکرد شامل بررسی Case Studyهای صنعتی، بکارگیری چارچوب‌های موجود در زمینه تحول دیجیتال و پایداری مثل ESGاست.
گفتنی است در حاشیه چندین کارگاه آموزشی که طی این همایش برگزار شد، رخدادهای مهمی همچون رونمایی از محصول های‌تک Data Rain واحد نوآوری به عنوان محصولی خلاقانه و فناورانه و نیز مبادله تفاهم نامه همکاری میان مرکز نوآوری و دانش بنیان شرکت پلیمر آریاساسول، مرکز پژوهش‌های صنعت نفت و یک شرکت خصوصی در زمینه هوشمندسازی و تحول دیجیتال صورت گرفت.
همچنین در بخش دیگری از این همایش، حاضرین و متخصصین حوزه تحول دیجیتال و اقتصاد دانش بنیان در چهار پنل جداگانه که به همت مرکز نوآوری شرکت پلیمر آریاساسول برگزار گردید شرکت کرده و تجریبات خود را با سایرین به اشتراک گذاشتند.